datum: 20. 03. 2018   | úvodní stránka | on-line záložky | kontakt | top 40 | fotomodelky | cesta po Evropě |
 
| bazar | legrácky | tapety na plochu | flash video | humortapety na mobiloffice |
Tabulky ve Wordu 2000
Vydáno dne 31. 03. 2007 (2905 přečtení)

Leze buňka za buňkou, modrá bílá, růžová... Když už jednou začnete vytvářet určitý dokument, který bude obsahově o nějaký ten krok dál, než jen dokument poskládaný z písmenek, což takhle proložit text tabulkou a do tabulky naskládat pár dat a některá data sečíst, jiná nechat jen tak ležet?

Jak vložit do dokumentu ve Wordu 2000 tabulku a jaké s ní jdou dělat čáry máry? Kompletní návod, který obsahuje víc instruktážních obrázků, si můžete stáhnout zde.

Vkládání tabulky
Tabulku do dokumentu lze vložit několika způsoby.
Buďto v panelu nástrojů přes ikonu Vložit tabulku


kde tažením myši je možné vybrat počet sloupců a řádků.

Druhý způsob je přes menu Tabulka/Navrhnout tabulku.
Tento způsob je efektivnější, protože se dostaneme k panelu nástrojů Tabulky a ohraničení, který při dalších úpravách budeme využívat.Panel můžeme nechat volně plavat na stránce nebo ho přetažením umístit do panelu nástrojů. Ze začátku je praktičtější nechat panel plavat volně na stránce, neboť při přetažení do panelu nástrojů se některé funkce skryjí…. Kliknutím na ikonu Vložit tabulku, se zobrazí dialogové okno Vložit tabulku, v kterém kromě počtu sloupců a řádků, můžeme nadefinovat další vlastnosti tabulky.

Přidání řádků nebo sloupců

Máme-li vytvořenou nějakou tabulku (např. 5sloupců, 2 řádky) a chceme-li tabulku rozšířit o další řádek, postupujeme následovně:

1. kurzor umístíme do buňky
2. v panelu Tabulky a ohraničení rozevřeme nabídku pro úpravu tabulky
3. z nabídky vybereme příkaz pro vložení řádku

Pro vkládání sloupce do tabulky, je postup stejný, jen s tím rozdílem, že se zvolí Vložit sloupec nalevo či napravo.
Chceme-li do tabulky vložit víc řádků či sloupců, jdoucích po sobě, označíme počet buněk o který bude tabulka rozšířena a zopakujeme body 2 a 3.
Odstranění tabulky, sloupce, řádku nebo buňky se provede tak, že umístíte kurzor do buňky řádku nebo sloupce, který chcete odstranit a pak přes menu Tabulka/Odstranit, provedete odstranění.

Ohraničení tabulky

Ohraničení tabulky probíhá rovněž jen v několika málo krocích.

Například v tabulce 5x5 budete chtít ohraničit 3 buňky a 4 řádky:
1. označíte ohraničení
2. vyberete styl ohraničení
3. zvolíte způsob ohraničeníK mazání ohraničení se používá guma.
Jak guma funguje, je nejlepší vyzkoušet na nějaké zkušební tabulce. Gumou můžete vymazat jak část ohraničení, tak třeba celý řádek nebo sloupec…

Barevné ohraničení tabulky.
Označte buňky nebo celou tabulku (podle požadavku). Pravou myší pak klikněte do označeného a z kontextové nabídky zvolte Ohraničení a stínování.
V následujícím dialogovém okně zvolte barvu, styl, šířku…


Stínování buněk
nebo-li barevná výplň

Stínování buněk, řádků nebo sloupců je záležitostí tří kroků

1. označíte buňku nebo řádek, sloupec nebo jejich část
2. rozevřete nabídku Barva a stínování
3. vyberete barvu pro výplňPráce s textem

Při formátování textu se s textem v tabulce pracuje stejně jako při běžném psaní. Text se označí a zvolí se velikost písma, atd…
Při pohybu mezi buňkami můžete použít buď <tabulátor> nebo <šipky>Má-li být text zarovnán v buňce na střed nebo vlevo či vpravo, klikněte do buňky a v panelu nástrojů zvolte zarovnání.Má-li být ovšem text v buňce zarovnán specificky (například na střed, dolů, vpravo)

1. klikněte do buňky
2. otevřete nabídku Zarovnání buněk
3. zvolte zarovnáníDruhou možností je, že kliknete do buňky pravou myší, z kontextové nabídky vyberete Zarovnání buněk a zvolíte zarovnání.


Otáčení textu 
Potřebujete-li v buňce otočit text, klikněte do buňky a pak na panelu Tabulky a ohraničení zvolte Změnit směr textu.
Nebo můžete přes pravou myš využít z kontextového menu nabídku Směr textu.

Slučování a rozdělování buněk

Označíte buňky, které chcete sloučit a buď přes pravou myš z kontextového menu vyberete nabídku Sloučit buňky nebo v panelu Tabulky a ohraničení kliknete na ikonu Sloučit buňky tabulky.
Budete-li chtít nějakou buňku rozdělit, klikněte do ní a opět buď přes pravou myš vyberete z kontextového menu Rozdělit buňky nebo v panelu Tabulky a ohraničení kliknete na ikonu Rozdělit buňky tabulky. V obou případech nadefinovat jak se má buňka rozdělit.

Stejná šířka a výška buněk

V případě, že chcete z nějakého důvodu docílit toho, aby všechny buňky v tabulce byly stejně široké i vysoké, klikněte do buňky a v panelu Tabulky a ohraničení zvolte jednu ze dvou možností.Sčítání v buňkách

Máme-li tabulku, v které chceme sečíst nějaké hodnoty, využijeme k tomu matematické funkce Auto sun. Tuto funkci lze využít pro sčítání sloupců, protože je nastavena na sčítání čísel nad sebou. Pro sčítání řádků funkci musíme upravit.

1. klikněte do buňky sloupce, který chcete sečíst
2. auto sun to sečteVýsledky součtů:


Pro první řádek A součtu můžeme rovněž použít funkci Auto sun.
Funkci můžeme použít i pro celkový součet (šedé pole), který je 271.

Ovšem pro řádky B a C musíme funkci upravit.

  • klikněte do buňky pro celkový výsledek řádku B
  • jděte do menu Tabulka/Vzorec
  • v dialogovém okně Vzorec v poli Vzorec, změňte hodnotu ABOVE na LEFT
  • a změnu potvrďte
  • výsledek je 138
  • stejný postup opakujte i pro řádek C

Existuje i jiná možnost součtu na řádcích B a C. Přes ikonu Auto sun získáte nejprve nesmyslný výsledek. Pak musíte do buňky znovu kliknout pravou myší, z kontextové nabídky vybrat Přepnout zobrazení polí, upravit funkci, znovu přes pravou myš vybrat Přepnout zobrazení polí, a ještě jednou znovu pravou myší vybrat nabídku Aktualizovat pole, čímž teprve získáte správný výsledek. Záleží na každém zvlášť, který způsob zvolí.

Kompletní návod, který obsahuje víc instruktážních obrázků, si můžete stáhnout zde.( Celý článek! | Autor: gripen | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

nelapro.com - zábava na počítač a mobily